ANTIDOTUL ÎNTRISTĂRII ESTE LAUDA LUI DUMNEZU

„Să luăm aminte la darurile cele mari și vădite ale lui Dumnezeu și „din straja dimineții până-n noapte” să spunem „Slavă Ție, Dumnezeule!”. Dacă vrei să trăiești Raiul încă din această viață, privește mai ales la binefacerile și la darurile bogate pe care ți le dă Dumnezeu și începe să spui: „Slavă Ție, Doamne!”. Sa-L slăviți pe Dumnezeu că v-a ajutat să sporiți duhovnicește cât de puțin, fie că v-ați ostenit voi înșivă, fie că v-au ajutat alții. Când omul spune „Slavă Ție, Dumnezeule!” și Dumnezeu ajută, pentru că recunoștința împreună cu cugetarea smerită și cu nevoința făcută cu mărime de suflet atrag neîncetat puteri cerești și binecuvântări dumnezeiești. (…)

Când vă spune gândul că nu-i chip să vă îndreptați și vă topiți de întristare, trebuie să vă faceți cumva singuri curaj:„Slavă Ție, Dumnezeule, astăzi sunt mai bine decât ieri! Slavă Ție, Dumnezeule, de mii de ori!”. Deși pare falsă această încurajare, înlăuntrul ei însă ascunde o mare putere: nădejdea în Dumnezeu. Nădejdea în Dumnezeu este pârghia care răstoarnă deznădejdea, slobozește sufletul de întristare și de neliniște și întărește încet-încet puterile duhovnicești cu vioiciunea dumnezeiască pe care o dă.”

Share the Post:

Alte evenimente

Utilizăm cookies pentru o mai bună experiență pe website-ul nostru