SĂRBĂTOARE ȘI BINECUVÂNTARE ÎN CADRUL AȘEZĂMÂNTULUI „SF. IERARH IOSIF CEL MILOSTIV” DE ZIUA OCROTITORULUI

Astazi, 26 ianuarie, când Biserica noastră serbează pe Sf. Ierarh Iosif cel Milostiv, Mitropolitul Moldovei, Așezământul „Sf. Ierarh Iosif cel Milostiv” din Bârlad, component al Asociației Filantropia Ortodoxă Huși, și-a serbat ocrotitorul.

Sărbătoarea a început din seara zilei de 25 ianuarie când au fost săvârșite Vecernia Mare cu Litia și Acatistul în cinstea Sfântului.

A continuat în dimineața zilei de vineri cu Utrenia, Sf. Liturghie și un Te-Deum de mulțumire la care au participat un sobor de preoți, alături de angajații și copiii Așezământului, precum și binefăcători, și închinătorii sfintei biserici.

După rugăciunea și binecuvântarea din biserică, a urmat o agapă festivă oferită copiilor, iar, la final, copiii au susținut un mic program artistic.

Share the Post:

Alte evenimente

Utilizăm cookies pentru o mai bună experiență pe website-ul nostru